Gminna Biblioteka Publiczna w Wielgomłynach

O nas

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielgomłynach mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielgomłynach przy ul. Rynek 1. Biblioteka jest samodzielną, gminną jednostką kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Gminę Wielgomłyny.

Czytelnik ma wolny dostęp do księgozbioru, może korzystać z materiałów bibliotecznych wypożyczając je do domu, a także na miejscu w kąciku czytelniczym. Księgozbiór uzupełniany jest na bieżąco w miarę posiadanych środków finansowych. Przy zakupie brane są pod uwagę pojawiające się na rynku wydawniczym nowości, indywidualne gusta czytelnicze, a także zgłaszane przez użytkowników biblioteki zapotrzebowanie.

Biblioteka współpracuje, z mającym siedzibę w tym samym budynku, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu organizując wspólne warsztaty, konkursy oraz imprezy kulturalne. Ponadto na terenie Gminy Wielgomłyny funkcjonują trzy szkoły podstawowe, które chętnie w ramach współpracy korzystają z zasobów i zaplecza naszej Biblioteki.

PODSTAWY PRAWNE FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI

Funkcjonowanie Biblioteki, jej cele i zadania uregulowane są w dużej mierze w obowiązujących aktach prawnych. Gminna Biblioteka Publiczna w Wielgomłynach realizuje zadania własne Gminy Wielgomłyny w dziedzinie prowadzenia działalności kulturalnej.

Biblioteka działa na podstawie:

• ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1479);
  • ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194);
  • ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1372);
  • Statutu nadanego Uchwałą Rady Gminy Wielgomłyny Nr XXVIII/27/2017 z dnia 27 kwietnia 2017 r.;
  • Regulaminu Organizacyjnego Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielgomłynach.

Nadzór merytoryczny nad Biblioteką pełni Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radomsku oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

MISJA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WIELGOMŁYNACH

Podstawową misją Biblioteki, wynikającą z jej zadań statutowych, jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych. Biblioteka odnajduje swoje miejsce w zmieniającej się rzeczywistości poprzez:

• kształtowanie wrażliwości, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży;
  • dokumentowanie, ochronę i upowszechnianie tradycji i kultury;
  • stwarzanie warunków umożliwiających komfort korzystania z usług Biblioteki osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym;
  • wspieranie i promowanie środowiska twórców kultury gminy i powiatu;
  • szeroko pojętą współpracę z innymi instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, stowarzyszeniami i organizacjami.

Jednym z priorytetów Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielgomłynach jest skuteczne wzmacnianie roli biblioteki publicznej w środowisku, zapewnienie profesjonalnego poziomu usług oraz popularyzację i budowanie pozytywnego wizerunku poprzez świadomych, życzliwych, kompetentnych i wykształconych pracowników.

ZAŁĄCZNIKI:

Nasza placówka